Login

NORSKO - LOFOTY

Fotografická expedice za polární září ... . Polární září jsem viděl poprvé v životě, Norsko a Lofoty jsou výrazy, které nelze z paměti vymazat. Už samotná cesta z Prahy do Osla a dále na malé letiště Narvik - Evens slibovala slušné zážitky. Norsko je severská země s přírodou naprosto odlišnou od přírody naší. K fotografování fjordů, přírody, polární záře a všeho, co se nám líbilo jsme měli ideální podmínky.

Vždycky jsem přál vidět na vlastní oči polární záři. V březnu t.r. se mi to splnilo. Honza Liška našel cestovní kancelář, která pořádala zájezd do Norska, na Lofoty, kde bylo v programu i fotografování polární záře s norským profesionálním fotografem. A tak se stalo, termín se přiblížil a dne 3.3.2017 se scházíme v Praze na letišti, abychom odletěli do Norska, do Narviku, kde nás toto dobrodružství čeká. Výletu jsme dali pracovní název Lofoty 2017. Lofoty jsou souostroví při norském pobřeží tvořené asi 80 ostrovy. Lofoty vybíhající z norské pevniny do Atlantiku a leží asi 100 až 300 kilometrů severně od severního polárního kruhu, tj. mezi 67. a 68. stupněm severní šířky. Od norské pevniny je souostroví odděleno Vestfjordem. Nejvýznamnější ostrovy jsou propojeny tunely a silničními mosty. Tunely nejsou nijak odvětrané a je v nich vidět tak na 100 metrů, dál ne, ale Norové to neřeší. Přirovnat by se to dalo k průjezdu plynovou komorou. Zato silniční mosty jsou vcelku dost monstrózní. Projede pod nimi i taková loď, jako je Hurtigruten. Po celou dobu nás provázelo slunečné počasí s teplotami od -8oC přes noc po +2oC přes den. Polární záře se nám nevyhýbala a ukázala nám svá kouzla od první noci až po tu poslední. Skvělý výklad o polární záři, jak vzniká a co je její příčinou, nám poskytl profesionální norský fotograf. Navštívili jsme rybářské vesnice, na vlastní nos poznali vůni sušených tresek, ochutnali rybí burger a rybí polévku, pozorovali mořské orly na výletu lodí do světoznámého Trollfjordu a to vše důkladně zdokumentovali fotografiemi. Nemohli jsme nenavštívit vesnici s nejkratším názvem na světě, která se jmenuje Å a každý jsme si pořídili fotografii názvu vesnice na památku. Velmi zajímavá byla návštěva vikingského muzea a tak ze slibovaného programu jsme neviděli jenom velryby. O to větší důvod se na Lofoty podívat znovu.

Navštívená místa: z Prahy jsme odletěli, s přestupem v Oslu,  na malé letiště Narvik / Evenes. Hlavní město Lofot – Svolvear, Vikingské muzeum Lofotr v Borgu, rybářské vesnice Ballstad a Stamsund. Jižní část Lofotských ostrovů, UNESCO vesnice Nusfjord. Kostelík ve Flakstadu, bělostné písčité pláže v Ramberku. Rybářská vesnice s nejkratším názvem na světě – Å. Malebné vesničky Reine, Hamnøy a Sakrisøy. 

 

Účastníci: Alda, Jarda, Jiří, Anička, Patrik a Alča
FOTOGALERIE

13.04.2017 10:55 Jaroslav Švejda
www.jaroslavsvejda.cz
Domů
Home

Created by © 2016 - 2022 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign