Login

SVĚT TICHA - ozvěny festivalu PAF Tachov 2015

Rok s rokem se sešel a ve Společenském domě v Neratovicích byla dne 18.9.2015 v 18,00 hod vernisáží zahájena výstava podvodní fotografie s názvem SVĚT TICHA – Ozvěny 37. ročníku festivalu PAF Tachov 2015.

Stalo se milou tradicí, že na úvod vernisáže zahraje živá hudba, tentokráte v podání kapely KMČ (kdo měl čas) Romana Kroužeckého.

Po tomto milém a příjemném vystoupení byla vernisáž zahájena Alešem Kocourkem přivítáním přítomných a úvodním slovem, které doplnil Jan Liška a zavzpomínal na začátky potápění a fotografování pod vodou. Po těchto projevech byla vernisáž téměř 140 fotografií autorů z celé Evropy opravdu zahájena.

Musím přiznat, že nás velmi příjemně překvapila hojná účast široké potápěčské veřejnosti a lidí, kteří se o potápění a dobrou fotografii zajímají. Vernisáži bylo přítomno podle hlasovacích lístků cca 120 návštěvníků. A mnozí nehlasovali :-)

Novinkou letošního ročníku bylo vyhlášení ceny diváka pro 3 nejhezčí fotografie. Na prvním místě se umístila fotografie Grilla Montese z Estonska , na druhém místě se umístila fotografie Peteri Viljakainera z Finska a na třetím místě se umístila fotografie Petera Schultese z Německa.  Ceny diváka pro nás vyrobil Dům řemesel Arcadis z Vysoké. Organizační výbor všem třem autorům zašle upomínkovou cenu a poděkování za jejich tvorbu. Návštěvníci též kvitovali raut, kterým bylo zajištěno občerstvení pro přítomné, neboť vernisáž ještě zdaleka nekončila a pro návštěvníky byl připraven bohatý program. Přibližně v 19,45 hod prezident organizačního výboru, Jan Liška, pozval všechny do malého kinosálu, kde byla připravena projekce filmů, prezentovaných na festivalu PAF Tachov 2015. Na úvod projekce byly představeny 3 filmy. Dalším a velmi zajímavým bodem programu byla beseda s dlouholetým potápěčem a fotografem Václavem Křížem. Poutavé povídání o potápění, začátcích fotografovánína lomu Hříměždice, výrobě vlastních potápěčských pouzder pro fotoaparáty a mnoho dalších informací, zahrnovala tato přednáškou obou aktérů. Ale nejvíce se povídalo o fotografování, fotoaparátech, výstavách a opět o potápění. Ale to se již blížila desátá hodina večerní a tak bylo promítnuto ještě několik krátkých filmů a účastníci vernisáže se pomalu domlouvají kdyže bude v Neratovicích další ročník této zajímavé akce, na který se již dnes těší. Zapiště si tedy datum 30.9.2016.

Výstava fotografií bude ve Společenském domě Neratovice až do konce října 2015 a za tuto dobu se uskuteční ještě několik přednášek a projekcí filmů pro žáky všech neratovických škol.  A tak mi dovolte, abych na závěr poděkoval organizátorům výstavy, Janu Liškovi, Aleši Kocourkovi a Jaroslavu Švejdovi, kteří stojí za organizací výstavy a současně jejich firmy, Lift Servis, KASTEN spol. s.r.o. a KLOKOČ s.r.o. jsou hlavními sponzory této akce. Dále bych rád poděkoval Svazu českých potápěčů a Městu Neratovice, kteří též na tuto akci finančně přispěly.  V Neposlední řadě děkujeme Klubu sportovního potápění Tachov za zapůjčení fotografií a Bohumíru Kráčmarovi za organizační pomoc. Naopk smutnou skutečností zůstává fakt, že Město Neratovice tuto společenskou a kulturní akci zaměřenou i na žáky neratovických škol nijak finančně nepodporuje.
FOTOGALERIE.

17.06.2016 19:59 Jaroslav Švejda
www.jaroslavsvejda.cz
Domů
Home

Created by © 2016 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign